Zapewne nie raz słyszeli Państwo, że u kogoś stwierdzono astygmatyzm. Jest to bardzo często spotykana wada wzroku, która w dużym stadium rozwoju wymaga noszenia specjalnych okularów korekcyjnych lub zabiegu operacyjnego. Jak rozpoznać astygmatyzm i co powoduje jego występowanie i nasilanie się? W krótkim artykule zebraliśmy dla Państwa najważniejsze informacje na temat tej wady wzroku.
Astygmatyzm jest dość powszechnie występującą wadą wzroku. Nad przyczyną jego powstawania cały czas prowadzone są badania, jednak nie udało się jeszcze w 100% odpowiedzieć na pytanie, skąd w gałce ocznej bierze się astygmatyzm. Natomiast udało się stwierdzić korelacje astygmatyzmu z dziedzicznością oraz nieuleczalność.
Astygmatyzm i objawy z nim związane dotykają już nawet dzieci w wieku szkolnym.
Objawy, z jakimi borykają się najmłodsi dotknięci tą wadą wzroku to między innymi problem z przepisywaniem informacji znajdujących się na tablicy do zeszytu, w racji rozmytego, niewyraźnego obrazu. Objawy u dzieci są takie same jak u dorosłych, jednak najmłodsi bardzo często je bagatelizują, co jest ogromnym błędem. Wcześnie wykryta wada wzroku, jaką jest astygmatyzm, może zapobiec dalszemu rozwojowi nieprawidłowości w widzeniu.
U dorosłych astygmatyzm objawia się już wcześniej wspomnianym brakiem wyraźnego obrazu. Dotyczy się to zarówno sytuacji patrzenia w dal, jak i bliż. Często za tym idzie nadmierne przymrużanie powiek, żeby uzyskać ostrość obrazu oraz przewlekłe bóle głowy. Dodatkowo linie proste przyjmują lekko zaokrąglone kształty, a nocne światła rażą bardziej, dając przy tym mocną poświatę.
Dzieje się tak przez nietypową budowę gałki ocznej. U osób z poprawną budową oka, ma ono kształt sferyczny, czyli kulisty. Tyczy się to zarówno powierzchni oka, jak i soczewki. U osób z wadą wzroku, jaką jest astygmatyzm, oko w swoim kształcie nie jest w pełni symetryczną kulą, a nieco rozciągniętym kształtem, niczym jajko. Mają taką budowę oka, promienie świetlne nie są skupiane w jednym miejscu na siatkówce, tylko następuje ich rozszczep. Właśnie to jest przyczyną nieostrego widzenia u osób z astygmatyzmem.
Jeśli wykryją Państwo u siebie objawy astygmatyzmu, które utrudniają normalnie funkcjonowanie, najlepiej udać się z tym do optyka, który przeprowadzi stosowne badanie wideografii komputerowej. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, astygmatyzm jest wadą wzroku, a nie chorobą, więc jego leczenie jest niemożliwe. Można go natomiast korygować.
Potrzebne są do tego specjalnie dobrane okulary korekcyjne z tak zwanymi soczewkami sferycznymi. On zwykłych soczewek odróżnia je kształt, który pozwala skupić w jedno miejsce rozproszone promienie i dać prawidłową projekcję obrazu na siatkówce oka.
Praktyka pokazuje, że okulary korekcyjne dla astygmatyków używane są, jeśli wada wynosi powyżej 1 dioptrii. Jeżeli stwierdzony astygmatyzm jest bardzo silny i uniemożliwia poprawne funkcjonowanie, można go również skorygować operacyjnie.
Jeżeli został wykryty u Państwa astygmatyzm na poziomie kwalifikacji do noszenia okularów korekcyjnych, czas znaleźć salon optyczny, który w swojej ofercie posiada soczewki cylindryczne. Są one droższe, z racji że ich działanie jest bardziej specjalistyczne w porównaniu ze zwykłymi soczewkami dla krótko i dalekowidzów. Jednak dzięki stosowaniu ich każdego dnia odzyskają Państwo komfort i swobodę widzenia i funkcjonowania na co dzień. Dobrze dobrane okulary korekcyjne przyczynią się również do wyeliminowania bólu głowy, który w życiu astygmatyka występuje dość często. Soczewki cylindryczne można wpasować w większość oprawek dostępnych na rynku, czyniąc okulary korekcyjnie dla astygmatyka praktycznie nie do odróżnienia od innych.