O badaniu wzroku zazwyczaj przypominamy sobie, kiedy nasz wzrok już rozpaczliwie woła o pomoc i zachodzą pierwsze zmiany – tracimy ostrość widzenia, bolą nas oczy od długiego patrzenia w ekran komputera czy telefonu lub doznajemy innych nieprzyjemnych objawów. W związku z tym warto wykonywać regularne badanie wzroku, które może pomóc we wczesnym wykryciu choroby oczu i oszczędzić nam niepotrzebnego bólu i dyskomfortu.
Wizyta u okulisty i badanie wzroku najczęściej następuje dopiero wtedy, kiedy doskwiera nam przewlekły ból oczu, łzawienie lub tracimy ostrość widzenia. Takie sygnały są rozpaczliwym wołaniem naszych oczu o wizytę i sprawdzenie ich stanu. Czasami kończy się przepisaniem kropel do nawilżania oczu, jednak nie zawsze wszystko idzie tak dobrze. Choroby oczu mogą rozwijać się bezobjawowo, a kiedy poczujemy, że nasz wzrok się pogarsza, może być już za późno na wdrożenie skutecznego leczenia. Dlatego warto umawiać się na regularne badania wzroku, bo jak wiadomo lepiej jest zapobiegać niż później leczyć.
Regularne badanie wzroku powinny w pierwszej kolejności wykonywać osoby, z predyspozycją do wystąpienia choroby oczu lub pojawienia się wad wzroku, osoby spędzające długie godziny przed ekranami komputerów oraz dzieci.
Rozwój i popularyzacja technologii pozwala na przeprowadzenie badania wzroku całkowicie bezboleśnie i jednocześnie z możliwością wykrycia nawet najmniejszych zmian chorobowych u pacjenta. Wczesna reakcja w przypadku wielu chorób jest kluczowa i pomaga w zatrzymaniu rozwoju choroby, która późno wykryta może przynieść niepożądane skutki.
Różnego typu testy wzroku przeprowadzają również salony optyczne, gdzie pracują równie doświadczeni optycy i nierzadko również okuliści, do których na wizytę z funduszu zdrowia trzeba czekać wiele miesięcy. Sam koszt badania nie jest wysoki, a bardzo często decydując się na usługę okulistyczną i dobór odpowiednich okularów korekcyjnych, kompleksowe badanie wzroku jest świadczone w gratisie.
Osoby dorosłe o potencjalnie zdrowych oczach powinny wykonywać badanie wzroku minimum raz na dwa lata. Znów osoby w wieku podeszłym, dzieci oraz pacjenci ze stwierdzoną wadą wzroku powinny kontrolować się regularnie co roku lub częściej, jeżeli takie są zalecenia lekarza okulisty. W przypadku, gdy czujemy, że nagle pogorszył się nasz wzrok lub odczuwamy dyskomfort i niepokojące objawy w oczach, powinniśmy natychmiast udać się do specjalisty, który postawi stosowną diagnozę i dobierze odpowiednie leczenie.
Im wcześniej wykryta wada wzroku, tym lżejsze leczenie – zarówno dla nas, jak i naszego portfela. Wzrok mamy tylko jeden, raz zaniedbany będzie się tylko pogarszać, dlatego warto o niego zadbać jak najwcześniej i badać się regularnie.