Zmiana trybu życia i coraz większa ilość godzin, jakie spędzamy przed monitorami urządzeń elektronicznych czy to przy pracy, czy podczas nauki, a nawet i w trakcie relaksu, ma ogromny wpływ na nasze oczy. Zmęczenie oczu coraz częściej daje się nam we znaki, a zestaw dolegliwości z tym związanych został nazwany syndromem widzenia komputerowego. Jak przejawia się ta wada wzroku i czy można zatrzymać jej rozwój?
Syndrom widzenia komputerowego to dość złożony zespół problemów, który dotyczy zmęczenia oczu podczas tak zwanej pracy wykonywanej z bliży. Najczęściej odczuwany jest w trakcie korzystania z komputera oraz innych urządzeń ze świecącymi ekranami, kiedy nasze oczy narażone są na o wiele cięższą pracę w nieustannym skupieniu. Korzystając z ekranów, śledzimy tekst oraz reagujemy na wyświetlane tam ruchome obrazy. W przeciwieństwie do czytania książki oraz tekstu umieszczonego na klasycznym papierze, ekran sztucznie wzmacnia kontrast obrazu oraz migocze i oślepia nasze oko. Naturalnie powinno to wzmocnić w nas odruch mrugania, jednak będąc skupionym na odczytywaniu obrazów, zmniejszamy ilość wykonywanych mrugnięć doprowadzając do nadwyrężenia i zmęczenia oczu.
Syndrom widzenia komputerowego nie posiada jednego zestawu charakterystycznych objawów umożliwiających szybkie i precyzyjne zidentyfikowanie problemu. Sam syndrom nie jest określany przez specjalistów jako wada wzroku, a prędzej jako długotrwałe zmęczenie oczu. Mimo wszystko wystąpienie nawet kilku objawów syndromu widzenia komputerowego nie powinno być bagatelizowane. Wieloletnie zmęczenie oczu doprowadzić może do wystąpienia poważnych wad wzroku.
Objawy syndromu widzenia komputerowego to:
Pierwsze objawy syndromu widzenia komputerowego mogą wystąpić już przy 2-, 3-godzinnym korzystaniu z urządzeń elektronicznych każdego dnia. Wystąpienie każdego z wyżej wymienionych objawów, warto skonsultować z lekarzem okulistą w celu zapobiegnięcia powstania ewentualnych wad wzroku.
Najlepszym zapobieganiem zdaje się być redukcja przyczyny, jednak w obecnych czasach i trybie życia, jaki prowadzimy, nie mamy wręcz możliwości rezygnacji z obecności ekranów w naszym życiu. Możemy jedynie starać się ograniczyć przebywanie przed ekranem, jednak bardzo często rodzaj wykonywanej pracy uniemożliwia zawodowe ograniczenie czasu przebywania przed komputerem. Na szczęście wprowadzenie do naszego życia kilku prostych działań pozwoli nam chronić nasze oczy przed zmęczeniem i ewentualnym wystąpieniem wady wzroku.