Dbając o zdrowe oczy, nie należy tylko regularnie odwiedzać optyka i nosić okulary korekcyjne zgodnie z jego zaleceniami. Na co dzień często popełniamy wiele błędów, które w dłuższej perspektywie mają negatywny wpływ na jakość widzenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak dbać o wzrok, to sprawdź najczęstsze przyczyny pogorszenia wzroku, które prezentujemy poniżej.
Dość częstą przyczyną pogorszenia wzroku jest noszenie okularów innych osób. Tak, wydaje się niemożliwe, że ten błąd można popełnić, a jednak – popełnia go wielu użytkowników. Należy pamiętać, że każde okulary są wykonywane indywidualnie, zgodnie z indywidualnymi parametrami na wydanej recepcie. Być może masz taką samą wartość soczewek, ale już inny może okazać się rozstaw źrenic czy nawet wielkość głowy. Takie noszenie nieswoich okularów to świetny krok do pogorszenia jakości widzenia, ale też pojawienia się zeza.
Soczewki kontaktowe są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią okularów. Należy jednak pamiętać, że muszą być noszone zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli wybierasz soczewki dwutygodniowe, to dokładnie przez tyle możesz je nosić. Jeśli stawiasz na wersje dzienne – koniecznie ściągaj je na noc. Oczywiście w przypadku sporadycznych pomyłek najczęściej nic się nie dzieje, aczkolwiek są przypadku, że już jednokrotne wydłużenie czasu noszenia soczewek przynosi negatywne skutki dla oczu.
Słońce jest niezwykle przyjemne, jednak emituje promienie UV, które są niezwykle szkodliwe dla oczu. Wybierając odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, należy pamiętać, by były one wzbogacone o dobrej jakości filtr UV, który pozwala zadbać o zdrowe oczy. Same ciemne szkła są niewystarczające – często działają one wręcz przeciwnie. Rozszerzając źrenicę, sprawiają, że wpada do niej jeszcze większa ilość promieniowania.
Dodatkowo przestrzegamy przed zbyt długą ekspozycją na słońce i bezpośrednim patrzeniem na nie, nawet przez okulary. Takie działanie może uszkodzić siatkówkę i nie tylko pogorszyć wzrok, ale też doprowadzić do jego utraty.
Przyczyny pogorszenia wzroku to nie tylko złe codzienne postępowanie, ale też zbyt rzadkie kontrolowanie stanu wzroku oraz zbyt rzadka wymiana okularów na nowe. Badania wzroku zaleca się wykonywać minimum raz na 2 lata. Dokładnie tyle najczęściej są ważne również soczewki – ich jakość przez ten czas jest na odpowiednim poziomie i zapewnia właściwą korekcję widzenia. Nie oznacza to jednak, że jeśli zauważasz niepokojące symptomy, nie powinieneś wcześniej udać się do okulisty. Wszelkie nieprawidłowości należy od razu konsultować, gdyż pozwala to na dłużej zachować zdrowe oczy.
Bez względu na to, czy nosisz okulary korekcyjne, czy też soczewki kontaktowe, musisz je odpowiednio czyścić. W przypadku tych pierwszych należy używać wyłącznie ściereczek przeznaczonych do tego celu, które są wykonane z odpowiednich materiałów nierysujących powierzchni szkieł. Jeśli chodzi o soczewki, szczególnie te wielorazowego użytku, to należy je przechowywać w odpowiednich płynach i regularnie dezynfekować.