Z pewnością nie raz zdarzyło Ci się uszkodzić okulary. Porysowane szkła i wygięte oprawki mogą być efektem nie tylko nagłego uszkodzenia, ale też niewłaściwego traktowania swoich drugich oczu. Jak się okazuje, noszenie okularów, mimo że wydaje się banalne, również wymaga pewnych umiejętności. Naprawa oprawek okularów może być niezwykle kosztowna, dlatego warto zastanowić się nad tym, co zrobić, by tego uniknąć.
Przede wszystkim odbierając nowe okulary, zachowuj się ostrożnie. By oprawki służyły Ci przez kilka sezonów, a szkła były trwałe, należy je odpowiednio nosić – okulary zawsze ubieraj i zdejmuj oburącz, by ich nie rozciągnąć. Co więcej, jeśli używasz lakierów do włosów, perfum lub zmywaczy, nie dopuść do ich kontaktu z oprawkami. Środki chemiczne mogą szybko zniszczyć fakturę okularów.
Nigdy nie kładź okularów soczewką do powierzchni – istnieje ryzyko, że właśnie w ten sposób Twoje nieskazitelne szkła zostaną zastąpione przez porysowane okulary. Przechowując je w futerale, upewnij się, że etui mieści je całe i nie ściska z żadnej strony. Dodatkowo powinno być wyłożone miękkim materiałem, ale z zewnątrz być usztywnione, by chroniło przed przypadkowymi upadkami. Okulary tworzy delikatna konstrukcja, dlatego każde zaniedbanie może być przykre w skutkach.
Jeśli zastanawiasz się, czy wieloletnie okulary wymagają wymiany, odpowiedź jest twierdząca. Nosząc te same szkła dłużej niż dwa lata, jak najszybciej skieruj się do najbliższego optometrysty, który dokładnie oceni, jaką masz wadę i czy konieczna jest wymiana szkieł. Noszenie okularów z niedopasowaną wadą szkodzi tak samo, jak nie noszenie ich wcale.
Okulary zawsze myj w całości – najlepiej użyj do tego mydła i letniej wody, po czym dokładnie osusz. Zwróć szczególną uwagę na przestrzenie znajdujące się na styku oprawki z soczewką. Jeśli potrzebujesz doraźnej pomocy w trakcie dnia, wybierz raczej ściereczki z mikrofibry lub specjalne chusteczki do okularów, nie zaś ich papierowe odpowiedniki. Właściwe czyszczenie okularów nie jest trudne, ale z pewnością się opłaci.
Stanowczo odradzane jest samodzielne klejenie połamanych oprawek. Większość uszkodzeń da się naprawić od ręki – dlatego też w przypadku silnych zabrudzeń okularów, uszkodzonych szkieł czy też połamanych oprawek, warto udać się do specjalisty. Oceni on stopień szkody, po czym oszacuje, jak kosztowna będzie naprawa okularów. Poznań jest wielkim miastem, ale w samym jego centrum znajdziesz najlepszą z możliwych opcji. Optyk Krawczyk, firma z wieloletnim doświadczeniem, nie tylko wymieni śrubki, żyłki i noski, ale też dopasuje dla Ciebie zauszniki i soczewki oraz nada okularom prosty profil.