Właściciele okularów korekcyjnych wiedzą, że ich niewłaściwe dopasowanie może przysporzyć wiele kłopotów i utrudnić codzienne funkcjonowanie. Takie sytuacje mogą mieć miejsce z różnych przyczyn – źle przeprowadzone badanie, użycie nieskalibrowanego sprzętu. Dekoncentracja bądź zmęczenie pacjenta również wpływają na efekty badania i uzyskanie rzetelnego wyniku. Niestety, tak dobrane okulary nie tylko nie będą korygować wady, ale mogą doprowadzić do wystąpienia przykrych objawów. Jak je rozpoznać?
Oczywiście, że tak. Nieprawidłowo dobrane okulary korekcyjne, czy też okulary do czytania, mogą negatywnie wpływać nie tylko na jakość życia, ale też powodować kłopoty zdrowotne. Wśród najczęstszych objawów towarzyszących nieprawidłowo dobranym okularom znajdują się:
Źle dobrane okulary to nie tylko gorsza jakość widzenia czy mniejszy komfort noszenia okularów. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ogromne zagrożenie dla wzroku stanowią za słabe bądź za mocne szkła. Jeśli zauważysz u siebie wspomniane wyżej objawy, nie powinieneś ich bagatelizować, tylko skonsultować się z optykiem. Nieprawidłowo dobrane okulary mogą bowiem doprowadzić do:
Część osób decyduje się na samodzielne dopasowanie soczewek okularowych bądź nawet kontaktowych. Powody ich działania są niezrozumiałe, szczególnie jeśli jest to wynikiem strachu przed badaniem czy też chęci szybszego zadbania o wzrok, z uwagi na panujące kolejki. Takie działania nie tylko nie pomagają, ale jak już zaznaczaliśmy wielokrotnie – ogromnie szkodzą. Bez względu na to, jaki jest powód, dla którego zdecydowałeś się kupić kolejną oprawę okularów w sklepie, bez specjalistycznej wiedzy i postawienia na produkty spełniające określone normy bezpieczeństwa, musisz wiedzieć, że bez specjalistycznego sprzętu nie da się dopasować okularów.
Kluczowe w dobraniu okularów jest nie tylko dopasowanie mocy szkieł, ale też rozstawu i wysokości źrenic. W przypadku złego dopasowania okularów w tym zakresie dochodzi do tzw. efektu pryzmatycznego. Jest to niebezpieczne zjawisko, które uniemożliwia swobodne i komfortowe funkcjonowanie na co dzień, ale też może doprowadzić do poważniejszych schorzeń, jak np. pojawienie się zeza. Nie warto oszczędzać czasu i pieniędzy na własnym zdrowiu, a szczególnie na oczach.
Występowanie wspomnianych wyżej objawów nie zawsze musi oznaczać, że okulary są źle dobrane. Dość często w przypadku zmiany szkieł, oko musi przyzwyczaić się do nowej jakości patrzenia, to tzw. okres przejściowy. Jeśli jednak wspomniane objawy utrzymują się przez dłuższy czas, to warto zweryfikować, czy to źle dobrane okulary czy może problemy zdrowotne.
Wybierając właściwe okulary, należy zdecydowanie podejść do tematu poważnie i współpracować z doświadczonymi specjalistami. Należy unikać kupowania okularów w sklepach czy innych niesprawdzonych punktach. Szkła optyczne muszą być dopasowane przez eksperta – okulistę bądź optometrystę. Właściwą ich moc można dopasować dopiero po przeprowadzeniu badania. Należy pamiętać, że dobrze dobrane okulary zapewniają nie tylko komfort ich noszenia, ale przede wszystkim gwarantują użytkownikowi pełne bezpieczeństwo.
Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak ważne jest prawidłowe dopasowanie okularów i gdzie pokierować swoje kroki w pierwszej kolejności. Dbałość o swoje zdrowie powinna być dla Ciebie najważniejsza. Wybierając więc okulary, zwróć uwagę na ich design, ale przede wszystkim jakość!