Soczewki kontaktowe to znaczne ułatwienie codziennego życia osobom, które borykają się z różnymi wadami wzroku. Są wybierane przez użytkowników nie tylko ze względów estetycznych, ale też wygody. Osoby stawiające na aktywny tryb życia, mogą w nich czuć się swobodnie i bez obaw wykonywać wszystkie czynności, bez obaw o pojawienie się problemów z jakością widzenia. Wybierając właściwe, należy zwrócić uwagę nie tylko na ich moc, ale też przepuszczalność tlenu. Dowiedz się więcej poniżej.
Przepuszczalność tlenu w przypadku soczewek kontaktowych to parametr informujący o tym, jaka ilość tlenu może przedostać się z zewnątrz do rogówki oka przez materiał, z którego jest wykonana soczewka. Parametr ten jest określany jako tlenoprzepuszczalność, skrótem oznaczany jako Dk. Warto pamiętać, że tlenoprzepuszczalność to nie to samo co tlenotransmisyjność. Owszem – określają to samo zjawisko, jednak w tym drugim przypadku jest też brana pod uwagę grubość soczewki kontaktowej. Dzięki temu pomiar jest jeszcze bardziej precyzyjny, bo jak wiadomo – grubsze materiały trudniej przepuszczają tlen.
Przepuszczalność tlenu w soczewkach ma ogromne znaczenie na komfort ich użytkowania, a w konsekwencji pozwala zadbać o zdrowie użytkownika. Rogówka nie jest wyposażona w naczynia krwionośne odpowiadające za transport tlenu. Aby było to możliwe, musi ona pobierać tlen z otoczenia. No ale co w nocy? Pomimo iż w nocy oczy są zamknięte, tlen w tym czasie jest przekazywany do rogówki za pomocą górnej powieki. Jest to niezwykle ważne, by proces ten zachodził ciągle i nie był niczym zakłócony. Dlatego też osoby decydujące się na noszenie soczewek kontaktowych powinny wybierać te przepuszczające tlen. Dodatkowo dobrym zwyczajem jest noszenie soczewek w dzień, a w nocy ich zdejmowanie. Jeśli jednak nie chcesz bądź nie lubisz codziennej wymiany soczewek, zawsze możesz zdecydować się na wersje całodobowe, które wyróżniają się wysoką przepuszczalnością tlenu.
[Sprawdź też: Okulary progresywne]
Warto również wiedzieć, że dobrej jakości soczewki, z odpowiednim poziomem tlenoprzepuszczalności, wpływają na komfort życia użytkownika. Chronią oczy przed zmęczeniem, szczególnie gdy dana osoba spędza dużo czasu przed ekranem komputera, pracuje w klimatyzowanych bądź wysoko ogrzewanych pomieszczeniach czy też jest narażona na szkodliwe warunki. Dobry transport tlenu do rogówki pozwala zachować zdrowie, ale też uniknąć problemów z przekrwionymi oczami.
Wybierając soczewki kontaktowe o wysokiej tlenoprzepuszczalności, warto postawić na te nowej generacji, z dodatkiem silikonu. Składnik ten jest dobrym nośnikiem tlenu i z powodzeniem jest wykorzystywany jako zastępstwo wody. Niegdyś dostępne były wyłącznie soczewki kontaktowe hydrożelowe, które oczywiście w zadowalający sposób przepuszczały tlen, aczkolwiek wersje silikonowo-hydrożelowe mają kilkukrotnie wyższą tlenoprzepuszczalność. Ich właściwości pozwoliły nie tylko poprawić codzienny komfort życia, ale też znacznie ograniczyć występowanie różnego rodzaju infekcji bądź problemów zdrowotnych. Przypominamy, że soczewki silikonowo-hydrożelowe mogą być stosowane wyłącznie przez osoby, które nie są uczulone na silikon.