Wraz z wiekiem odczuwają Państwo coraz większe problemy z ostrym widzeniem, szczególnie jeśli tyczy się to przedmiotów oglądanych z bliska? Do tego dochodzą bóle oczu i głowy podczas próby czytania i wydłużony czas wyostrzenia obrazu przedmiotów znajdujących się blisko? Prawdopodobnie zmagają się Państwo z prezbiopią, nazywaną również bardziej potocznie starczowzrocznością. Dlaczego nas dotyka, jak przebiega i czy da się jej zapobiec? Wyjaśniamy w poniższym tekście.
Wraz z upływem lat, nasze ciało stopniowo traci wiele zdolności. Zmniejsza się wydolność organizmu, skóra traci elastyczność, coraz więcej codziennych rzeczy wykonywanych codziennie, zaczyna sprawiać trudność. Między innymi z wiekiem zauważyć można coraz większy problem z czytaniem. Najpierw staje się ono uciążliwe i musimy oddalać czytany tekst, aż w końcu brakuje nam już ręki do oddalania i potrzebne są specjalne okulary do czytania, żeby w ogóle było możliwe. Dlaczego tak się dzieje?
Mamy tutaj do czynienia z tak zwaną starowzrocznością, specjalistycznie nazywaną przez lekarzy prezbiopią. Jest ona całkowicie naturalnym procesem, z którym prędzej czy później będzie się zmagał każdy z nas. Tak jak nasza skóra z upływem lat traci swoją elastyczność, tak samo soczewka w oku twardnieje, tracąc powoli zdolność akomodacji i nie potrafi już aż tak dobrze dostosowywać się do panujących warunków. Nasze oko traci zdolność fokusowania wzroku na blisko położonych obiektach, które widzimy jako coraz bardziej rozmyte. Starowzroczność jest jedną z dolegliwości, którą odkryli już starożytni grecy i do tej pory nie udało się zahamować procesów, jakie ją kierują. Trzeba nauczyć się z nią żyć. Istnieje kilka sposobów, które pomagają w radzeniu sobie ze skutkami tej dolegliwości.
U większości osób prezbiopia staje się zauważalna w wieku około 40 lat. To wtedy oddalanie tekstu na długość ręki staje się codziennością, a po jakimś czasie przestaje już być wystarczalne, żeby móc wyostrzyć tekst i przeczytać go bez większych problemów. To mniej więcej wtedy można odczuć potrzebę posiadania okularów do czytania.
Jeśli są Państwo już w takim momencie, gdzie okulary są konieczne, pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest wizyta u optyka. Dokona on szeregu niezbędnych badań, definiujących rodzaj posiadanej wady i dobierze odpowiednie szkła do okularów do czytania. Zmagając się z pogorszeniem wzroku spowodowanym przez starowzroczność, należy również pamiętać o regularnym badaniu wzroku, średnio raz do roku, żeby móc określić postępowanie wady i w razie potrzeby dobrać nowe soczewki, żeby zachować ostrość widzenia, jaką gwarantują dobrze dobrane okulary.
Jeśli do tej pory mogli się Państwo poszczycić zdrowym, prawidłowo funkcjonującym wzrokiem i zaczęła dotykać Państwa starowzroczność, wystarczy udać się na wizytę do optyka, który po przeprowadzeniu badania i zdiagnozowaniu wady, dobierze Państwu odpowiednie okulary do czytania. Jeśli jednak już wcześniej zmagali się Państwo z krótkowzrocznością, będą musieli Państwo zmienić okulary. Wizyta w salonie optycznym i stosowne badania pomogą w doborze odpowiednich szkieł, jednak bardzo możliwe, że potrzebne będa tak zwane szkła dwuogniskowe, znane lepiej pod nazwą szkieł progresywnych. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie ostrego widzenia zarówno w dal, jak i w bliż, bez konieczności ciągłej wymiany okularów w zależności od sytuacji. W salonie optycznym istnieje również opcja doboru oprawek, które będą przede wszystkim atrakcyjne dla nowego właściciela. Setki modeli pozwolą wybrać coś dla siebie i czuć się w pełni atrakcyjnie w nowej odsłonie.