Odkąd urządzenia elektroniczne zagościły w naszych domach i stały się dla nas dostępne przez 24 godziny na dobę, coraz więcej osób boryka się z kłopotami ze wzrokiem, gdyż praca zmusza do spędzania wielu godzin na wpatrywaniu się w ekran. Pacjenci gabinetów okulistycznych coraz częściej wykazują objawy cyfrowego zmęczenia wzroku. Jednym z najczęściej obserwowanych zaburzeń spowodowanych przez wszechobecne monitory i smartfony jest zespół suchego oka.
Zespołem suchego oka nazywamy grupę schorzeń, które powodują nieprawidłowe nawilżanie powierzchni oka przez film łzowy, co w konsekwencji powoduje wysychanie rogówki i spojówki i ostatecznie suchość oka.
Zespół suchego oka występuje u 11–17% dorosłych osób. Powstaje on w wyniku niedostatecznego wydzielania łez lub nieprawidłowego ich składu. Nieleczony zespół suchego oka może powodować przewlekłe zapalenia spojówek i rogówki oraz wystąpienie ubytków nabłonka i owrzodzeń.
Ponieważ według badań ponad 90% społeczeństwa spędza przed ekranami ponad 2 godziny dziennie a prawie 30% więcej niż 9 godzin dziennie. Coraz więcej pacjentów skarży się na nasilenie dolegliwości wzrokowych Już prawie 90 proc. ludzi, pracujących przy komputerze cierpi na problemy ze wzrokiem i suchość w oczach. Podczas długotrwałej pracy przy komputerze zmniejsza się częstotliwość mrugania. Powoduje to zaburzenia nawilżanie rogówki.
[Sprawdź też: Gabinet optometryczny Poznań]
Warto wiedzieć, że w normalnych warunkach ludzkie oko mruga około 15–20 razy na minutę. Prawidłowe mrugnięcia umożliwiają funkcjonowanie mechanizmu tworzenia się łez i rozprowadzenie ich po powierzchni oka. Powinniśmy mrugać około 15 000 razy w ciągu dnia. Długi czas spędzany przed komputerem czy smartfonem zmniejsza tę częstotliwość, na skutek czego oczy nie są odpowiednio nawilżone. Powoduje to u pacjentów suchość oka, pieczenie, oraz niekiedy bóle głowy.
Na jakość naszego prawidłowego nawilżenia przedniej powierzchni oka zwanego filmem łzowym mają także wpływ warunki w pomieszczeniach: ogrzewanie, klimatyzacja czy suche powietrze To one także mają ogromny wpływ na powstawanie zespołu suchego oka.
Zespół suchego oka występuje:
Do najczęściej spotykanych objawów zespołu suchego oka należą:
Objawy zespołu suchego oka zazwyczaj nasilają się zimą. Powodem jest suchość pomieszczeń spowodowana centralnym ogrzewaniem lub zimnym powietrzem na zewnątrz, Pojawiają się one także w suchym, gorącym klimacie oraz w pomieszczeniach klimatyzowanych. Suchość w oku towarzyszy również podczas długotrwałej pracy przy komputerze Objawy te mogą się również nasilać u kobiet podczas zespołu napięcia przedmiesiączkowego, oraz przed menopauzą. Czasami u osób cierpiących na zespół suchego oka obserwuje się również suchość w ustach.
W razie podejrzenia zespołu suchego oka należy skontaktować się z lekarzem okulistą, który rozpoznaje go na podstawie wywiadu oraz badań takich jak: czas przerwania filmu łzowego, Test Schirmera, czy też badanie fałdów spojówki równoległych do krawędzi powieki.
Przy leczeniu zespołu suchego oka,domowe sposoby mogą tylko pomóc objawowo, czyli nie usuwają one przyczyn, a jedynie niwelują objawy. Można to osiągnąć stosując preparaty nawilżające tzw. sztuczne łzy. Ponadto leczenie suchego oka powinno polegać na unikaniu palenia tytoniu, nie przebywać w dymie, unikać klimatyzacji oraz uważać na warunki atmosferyczne takie jak silny wiatr, zimne lub suche powietrze, najlepiej nosząc przy ich oddziaływaniu okulary. Istotne jest również stawianie ekranu komputera 10–20 stopni poniżej poziomu oczu.Niekiedy przy cięższych postaciach zespołu suchego oka stosowane są również leki zmniejszające stan zapalny: a nawet zamknięcie punktów łzowych. Objawy choroby zazwyczaj utrzymują się do końca życia.