Kupując nowe okulary korekcyjne masz często nadzieję, o ile nie pewność, że będą to okulary na długie miesiące, o ile nie lata. Tak też powinno być – dobrze dobrane oprawy powinny zapewniać komfortowe i wygodne noszenie przez dłuższy czas. Zdarzają się jednak sytuacje, że wymiana okularów korekcyjnych jest konieczna wcześniej, niż było to zakładane. Kiedy wymienić okulary na nowe? Wyjaśniamy poniżej.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż każdą sytuację należy rozpatrywać indywidualnie. Zakłada się jednak, że trwałość soczewek i powłok szkieł wynosi około 2 lata – w tym czasie spełniają one właściwie swoją funkcję i gwarantują właściwe widzenie. Jeśli jednak wcześniej pojawią się niepokojące symptomy – okulary korekcyjne należy wymienić wcześniej. Wśród przyczyn, które sprawiają, że wymiana okularów korekcyjnych jest konieczna znajdują się:
W zależności od rodzaju wady wzroku i tempa jej postępowania może okazać się, że już po kilku miesiącach jakość widzenia znacznie się pogorszy. Może się również tak zdarzyć, że soczewki okularowe zostaną źle dopasowane. W takiej sytuacji należy zdecydować się na nowe okulary korekcyjne, gdyż te niewłaściwie dopasowane nie tylko utrudniają komfort życia, ale też są zagrożeniem dla wzroku. Dodatkowo, noszenie okularów o niewłaściwej mocy może doprowadzić do wystąpienia bólu głowy czy pogorszenia ogólnego samopoczucia.
Okulary korekcyjne użytkowane na co dzień zużywają się tak jak wszystkie inne przedmioty. Wśród najczęściej pojawiających się uszkodzeń znajdują się rysy, uszczerbienia czy pęknięcia. W takich sytuacjach niestety różnego rodzaju naprawy nie pomogą i konieczna jest wymiana okularów korekcyjnych. Pamiętajmy, że uszkodzona soczewka to nie tylko nieestetyczny efekt wizualny, ale przede wszystkim niebezpieczeństwo dla oka. Soczewka może się bowiem kruszyć, a jej fragment może wpaść do oka.
Tak samo jak uszkodzone soczewki, tak samo oprawy okularowe z różnego rodzaju defektami, wymagają naprawy. Najczęstszymi problemami są zgubione śrubki, ułamane zauszniki, oberwane noski czy naderwane flexy. W przypadku śrubek czy nosków istnieje możliwość ich wymiany, jednak pęknięcia i inne poważniejsze uszkodzenia wymagają wymiany okularów korekcyjnych. W takiej sytuacji należy zdecydowanie zrezygnować z samodzielnej naprawy. Odwiedzają salon optyczny można zyskać fachową pomoc – część problemów z pewnością będzie można rozwiązań. W poważniejszych przypadkach możliwe jest wykonanie częściowej wymiany oprawki. Naprawa opraw do okularów korekcyjnych jest możliwa, jednak w tym temacie należy zdecydowanie słuchać doświadczonych specjalistów i kierować się ich radami.
Problem ten najczęściej dotyczy dzieci, które dość szybko rosną, a w efekcie oprawy niezwykle szybko stają się zbyt małe. Należy pamiętać, że to że zauszniki rozszerzają się na boki, nie jest dobrym rozwiązaniem. Okulary korekcyjne są dopasowywane do wielkości głowy, rozstawu źrenic czy odległości uszu. Problem ten może też dotyczyć dorosłych, aczkolwiek u nich jest wynikiem nagłej zmiany wagi – zarówno na minus, jak i na plus.
Wielokrotnie dobrym powodem do wymiany okularów korekcyjnych jest chęć wprowadzenia zmian w swoim stylu i wyglądzie. Zmieniając fryzurę czy wygląd sylwetki, chcemy kompleksowo zmienić swój styl, stąd też nowe okulary korekcyjne są dobrym wyborem. Część osób decyduje się na ich zmianę również w przypadku zmiany pracy np. z biurowej na fizyczną. W tym wypadku nie jest to już efekt upodobań, ale głównie innych wymagań w stosunku do opraw. W przypadku pracy przy komputerze sprawdzają się inne modele, niż te przy pracy fizycznej. Dodatkowo, powodem do ich wymiany może być rozpoczęcie uprawiania nowych sportów, które wymagają odpowiedniego dopasowania soczewek i opraw.
Jeśli nie jesteś pewien, czy to odpowiedni moment na wymianę okularów korekcyjnych na nowe, to najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z doświadczonym i wykwalifikowanym optykiem, który sprawdzi jakość dotychczasowych okularów i doradzi najlepsze rozwiązanie.